Programme

Monday 16 - 3 - 2020

17.00 - 18.00

Presidium assembly

18.00 - 19.00

Registration, Get together

19.00

Light dinner

Tuesday 17 - 3 - 2020

08.30 - 09.30

Registration

09.30 - 10.00

Opening ceremony

10.00 - 11.30

Oral presentations - Fertilizer technology

Chair: Silvia Haneklaus, Ioannis Massas

10.00

The Greek fertilizer sector: Endorsing sustainability in a changing world

F. Giannakopoulou, D. Gasparatos, N. Koutsougeras, I. Vevelakis, N. Kyriakidis, D. Rousseas, C. Ehaliotis

10.20

Traditional nitrogen fertilizers compared to control release urea technology effect, on nitrogen use efficiency in bread wheat (Triticum aestivum L.), maize (Zea mays L.) and cotton (Gossypium hirsutum L.) in Balkan region.

Vasilis Tsambardoukas, Thanasis Rosoglou

10.40

Preliminary assessment of N stabilizer N-LockTM with OptinyteTM technology (nitrapyrin) applied with urea fertilizers in cotton (Gossypium hirsutum L.) agrosystem at Imathia, Greece

Georgios Giannopoulos, Georgios Zanakis, Lars Elsgaard, Nick Barbayiannis

11.00

NUTRISENSE: A novel software operating as an internet application to support plant nutrition and fertilization via nutrient solutions in greenhouse crops grown hydroponically

Dimitrios Savvas

11.20 - 11.50

Coffee break

11.50 - 13.30

Oral presentations - Nutrient use efficiency

Chair: Haythum Salem, Ghazi Al-Karaki

11.50

Bulb yield, mineral content, and antioxidant activity of garlic as affected by phosphorus fertilization in alkaline soil

Ghazi Al-Karaki, Ozlem Altuntas

12.10

Growth and leaf nutritional quality of green onion in response to organic and inorganic fertilization as compared to soilless cultivation

Ghazi Al-Karaki, Ozlem Altuntas

12.30

Pyrenophora teres and Rhynchosporium secalis infections in malt barley as influenced by nitrogen fertilization: Assessing their epidemiology and effect on yield and quality

Petros Vahamidis, Angeliki Stefopoulou, Christina S. Lagogianni, Garyfalia Economou, Nicholas Dercas, Vassilis Kotoulas, Dimitrios I. Tsitsigiannis

12.50

Nitrogen efficiency in barley under saline-sodic conditions as affected by urea, compost and biofertilizer (Rhizobium radiobacter sp.)

Ayman M. Helmy

13.10

Integrative effects of different phosphorus sources and sulfur addition on yield and NPK content of peanut (Arachis hypogaea L.)

H.M. Salem, A.H. ABD-El-Hameed, R.A. Hussien, M.S. Mohamed

13.30

Impact of different crop rotation schemes on biological nitrogen fixation, N availability and yield in common bean grown for fresh pod production

I. Karavidas, G. Ntatsi, T. Ntanasi, I. Vlachos, A. Tampakaki, P. Iannetta, D. Savvas

13.50 - 15.00

Lunch

15.00 - 16.40

Oral presentations - Soil quality and amelioration

Chair: Ewald Schnug, Petros Roussos

15.00

Silent alienation of soils through microplastics in the anthropocene

Xijuan Chen, Elke Bloem, Jie Zhuang, Ewald Schnug

15.20

Selenium adsorption characteristics of selected acid and calcareous Greek cultivated soils

Ioannis Zafeiriou, Dionisios Gasparatos, Georgios Kalyvas, Ioannis Massas

15.40

Glycine betaine, Bacillus amyloliquefaciens IT45 and zeolite-bentonite mixture as ameliorating agents against salt stress in strawberry

Ntanos Efstathios, Assimakopoulou Anna, Dionisios Gasparatos, Nikoleta-Kleio Denaxa, Kosta Anna, Roussos A. Petros

16.00

Automation of phosphorus budgets for national agriculture

Demet Seyhan, Taner Ulusinan

16.20 - 17.10

Coffee break

17.10 - 19.00

Oral presentations - Foliar applications

Chair: Mario Malagoli, Thomas Sotiropoulos

17.10

Silicon foliar application influences drought tolerance in Vitis vinifera cv. Sauvignon blanc

Mario Malagoli, Enrico Sforzi, Stefania Sut, Stefano Dall,Acqua, Franco Meggio

17.30

Metabolite variation in white grape Vitis vinifera cv Bianchetta induced by silicon treatment

Mario Malagoli, Stefania Sut, Simone Vincenzi, Franco Meggio, Stefano Dall,Acqua

17.50

Effects of silicon, potassium and calcium applications on kiwi fruit quality characteristics and nutrient concentration

Ntanos Efstathios, Tsafouros Athanasios, Denaxa Nikoleta-Kleio, Kosta Anna, Assimakopoulou Anna, Roussos A. Petros

18.10

Effect of foliar calcium fertilizers on fruit quality and nutritional status of the 'Red Chief' apple cultivar.

Thomas Sotiropoulos, Antonios Voulgarakis, Dionisios Karaiskos, Frantzis Papadopoulos, Eirini Metaxa, Areti Bountla, Panagiotis Xafakos

19.00

Conference dinner

Wednesday 18 - 3 - 2020

10.00 - 11.40

Oral presentations - 6th Sulphyton Workshop

Chair: Anna Koprivova, Luit De Kok

10.00

Agro-environmental aspects of slurry acidification by sulfur products

Silvia H., Haneklaus, Martin Kaupenjohann and Ewald Schnug

10.20

Control of plant sulfur metabolism through SDI

R. Hoefgen

10.40

Is selective autophagy cargo receptor NBR1 involved in ribosome remodeling during plant response to sulfur deficit?

Leszek Tarnowski, Milagros Collados Rodriguez, Jerzy Brzywczy, Dominik Cysewski, Anna Wawrzynska, Agnieszka Sirko

11.00

Protein degradation by 26S proteasome is crucial for the proper transcriptional response to sulfur deficiency in Arabidopsis

Anna Wawrzynska, Agnieszka Sirko

11.20

Plant growth promoting arylsulfatase producing rhizobacteria isolated from wheat effect on plant growth

A. Venieraki, S.N. Chorianopoulou, D.L. Bouranis, P. Katinakis P.

11.40 - 12.00

Coffee break

12.00 - 13.30

Oral presentations - 6th Sulphyton Workshop

Chair: Anna Wawrzynska, Rainer Hoefgen

12.00

Influence of sulfur nutrition on plant microbe interactions

Anna Koprivova, Jan Mandelkow, Philipp Spohr, Gunnar Klau, Stanislav Kopriva

12.20

Sulfate assimilation in C4 plants

Silke Gerlich, Anna Koprivova, Ivan Zenzen, Parisa Rahimzadeh Karvansara, Timothy O. Jobe, Stanislav Kopriva

12.40

Regulation of sulfur homeostasis in C4 monocots

Ties Ausma, Chiel-Jan Riezebos, Timothy O. Jobe, Parisa Rahimzadeh Karvansara, Stanislav Kopriva, Luit J. De Kok

13.00

Regulation of sulfate uptake by Brassica seedlings - a resumé

Luit J. De Kok, Dharmendra H. Prajapati, Ties Ausma

13.30 - 15.00

Lunch

15.00 - 17.00

Posters session

Nickel toxicity in Brassica rapa seedlings: Impact on sulfur metabolism and mineral nutrient content

Dharmendra H. Prajapati, Ties Ausma, Jorik de Boer, Malcolm J. Hawkesford, Luit J. De Kok

Selenium assimilation by broccoli: Effect of Se inputs on the biosynthesis of secondary metabolites under normal or reduced S inputs

Marigo Adamopoulou, Emmanuel A. Bouzas, Vassilis Siyiannis, Mary Perouli, Maroula Kokotou,Styliani N. Chorianopoulou, Violetta Constantinou-Kokotou, Dimitris L. Bouranis

The nutritional profiles of fields cultivated with Aloe barbadensis crops in Neapolis, Laconia, Greece and their impact on leaf sulfur status

Mary Perouli, Artemios Chatziartemiou, Styliani N. Chorianopoulou, Dimitris L. Bouranis

Effect of iron deprivation on maize root phenotype

Yannis E. Ventouris, Sotiris Filippaios, Sotiria-Theoklitia Protopappa, Venetia Psarra, Athina Velentza, Dimitris L. Bouranis, Styliani N. Chorianopoulou

Comparison study on the phytoremediation potential of three energy crops

Danai Kotoula, Eleni G. Papazoglou

Evaluation of the effect of different levels of nitrogen fertilization in culture of oregano (Oraganum x Intercedens) towards the morphological and quatitative characteristics of plant and monitoring plantation using remote sensing methods

Karachaliou Andriana, Lontou Konstantina, Assariotakis Alexandros, Katsikis Ioannis, Kalivas Dionysios, Economou Garyfallia

Endophytic bacteria in sustainable agriculture: Assessment of plant growth promoting and abiotic stress tolerance properties

D. Douka, T.-N. Spantidos, E.E. Thomloudi, P.C. Tsalgatidou, M. Dimou, A. Venieraki, P. Katinakis

Characterization of endophytic bacteria from medicinal plants and growth effect on Arabidopsis thaliana in vitro

E.E Thomloudi, P. Tsalgatidou, D. Douka, T.-N. Spantidos, A. Venieraki, P. Katinakis

Plant growth promoting endophytic bacteria (PGPEB) from Calendula officinalis effect on plant growth and root architecture of Arabidopsis thaliana Col-0

P.C. Tsalgatidou, E.E. Thomloudi, T.-N. Spantidos, D. Douka, A.Venieraki, P. Katinakis

Induction of salt tolerance and enhancement of Arabidopsis thaliana growth by endophytic bacteria

T.N. Spantidos, D. Douka, P.C. Tsalgatidou, E.E. Thomloudi, M. Dimou, A. Venieraki, P. Katinakis

The use of alternative environmentally-friendly fertilization forms of symbiotic epiphytic and endophytic microorganisms towards reducing water pollution

Kallimachos Nifakos, Eirini Evangelia Thomloudi, Polina C. Tsalgatidou, Anastasia Venieraki, Costas Delis, Anastasios Kotsiras and Panagiotis Katinakis

Responses of plant and soil to poly-γ-glutamic acid (γ-PGA)

Lei Zhang, Xueming Yang, Yuanliang Shi, Decai Gao, Jie Li, Lingli Wang, Zhanbo Wei, Nana Fang

Effects of nitrification inhibitor on the nutrient cycles of the brown soil and red soil in China

Lingli Wang, Zhanbo Wei

Effects of maize residue return rate on nitrogen transformations and gaseous losses in an arable soil

Jie Li, Jiafa Luo, Yuanliang Shi, Hongbo He, Xudong Zhang

Investigation the effect of mycorrhizal fungi and potassium treatments on mycorrhizal properties of Sunflower: A phytoremediation study

Babak Motesharezadeh, Zahra Ahmadabadi, Mojtaba Jahantigh and Hossein Ali Alikhani

17.00 - 18.30

Oral presentations - Nutritive biostimulants and AMF

Chair: Styliani Chorianopoulou, Panayiota Papastylianou

17.00

Effect of biostimulants on yield performance of two durum wheat cultivars

Vasilis Koutsougeras, Panayiota Papastylianou

17.20

Nutritional needs and fertilization strategies of CAM crops: The cases of Aloe barbadensis and Opundia ficus-indica crops

Dimitris L. Bouranis, Mary Perouli, Styliani N. Chorianopoulou

17.40

Colonization with arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) enhances growth and mineral acquisition of tomato (Solanum lycopersicum L.) plants under normal and drought stress conditions

G. Leventis, M. Tsiknia, M. Feka, E.V. Ladikou, I.E. Papadakis, K. Papadopoulou, C. Ehaliotis

18.00 - 19.00

Best poster award

Closing ceremony

 

Thursday 19 - 3 - 2020

Excursion to Nemea county

8.30

Departure from Hotel Titania

11.00

Tour to the archaeological area of Nemea

(visit to Zeus temple, the stadium and the museum)

12.30

Visit to Palivos vineyard

14.00

Lunch at a local restaurant

15.30

Visit to Korinthos canal

18.00

Back to Athens

Friday 20 - 3 - 2020

Visit to Acropolis and the Acropolis Museum (optional)